Skleroterapia, obliteracja, ostrzykiwanie

Skleroterapia, obliteracja, ostrzykiwanie – zabieg stosowany głównie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, której objawem są m.in. żylaki, żyły siateczkowate i teleangiektazje. Mechanizm polega na redukcji przepływu krwi w naczyniu przy zastosowaniu środków chemicznych. Stosuje się różne substancje czynne, stężenie preparatów i techniki, od których uzależniona jest skuteczność zabiegu. Jego zaletą jest m.in. mniejsza inwazyjność dla organizmu niż metod operacyjnych.

Większość rozszerzonych żył można usunąć przy pomocy skleroterapii – zabiegu estetycznego bez cięcia i blizn. Problem tzw. pajączków na nogach dotyczy dużej grupy pacjentek i stanowi dość przykry problem kosmetyczny. Są to rozszerzenia drobnych, powierzchownych naczyń krwionośnych, które świadczą o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego. Dzięki skleroterapii możemy zamykać drobne naczynka na kończynach dolnych.

Zabieg skleroterapii przeprowadzany jest poprzez wprowadzenie strzykawkami z cienkimi igłami do rozszerzonych naczyń preparatów, które „sklejają” żyły, co powoduje ich całkowite zniknięcie, zostawiając po sobie czystą skórę bez nacięć i blizn. Pozwala na zamknięcie praktycznie każdego naczynia przy zachowaniu odpowiedniej techniki wykonania zabiegu. Stanowi to istotną alternatywę dla leczenia operacyjnego obarczonego większym ryzykiem powikłań i koniecznością pobytu w szpitalu. Doskonałym preparatem, który okazał się niezwykle skuteczny i bezpieczny jest polidokanol (Aetoxysclerol). Przy jego pomocy wykonano już miliony zabiegów na całym świecie. Zależnie od kalibru naczynia używa się różnych stężeń preparatu. Pozwalają na zamykanie zarówno małych pajączków jak i dużych żył na kończynach dolnych. Szczególnie przydatna jest skleroterapia do usuwania żylaków pozostałych po zabiegach operacyjnych. U osób z owrzodzeniami żylnymi podudzi bez zamknięcia patologicznych, niewydolnych żył powierzchownych nie ma często możliwości wyleczenia owrzodzenia. Małe niewinne pajączki to również objaw tak zwanej przewlekłej niewydolności żylnej. Ich systematyczne zamykanie przez skleroterapię oddala powstanie ostatniego stadium choroby żylnej – powstanie owrzodzenia.

 

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg skleroterapii nie wymaga specjalnego znieczulenia. Nakłucia wykonywane bardzo cienką igłą są zwykle bardzo dobrze tolerowane. W rzadkich przypadkach pacjentki odczuwają ból powstający w związku z wydostawaniem się leku mającego właściwości drażniące poza światło naczynia. O zmianie odczuwania należy niezwłocznie informować lekarza w czasie zabiegu.

 

Efekty skleroterapii

Podanie preparatu nie oznacza od razu zniknięcie naczynia. Proces zamykania trwa około 3-4 tygodni, następnie ma miejsce wchłanianie naczynia co zależnie od średnicy może potrwać kilka tygodni do kilku miesięcy. W miejscach naczyń mogą być widoczne zasinienia, które następnie przyjmują kolor zielonkawo-sinawy. Czasami wyczuwalny jest powrózek, który może być twardy i bolesny w dotyku. Wchłania się od 1 do 6 miesięcy. Bolesność większych naczyń może utrzymywać się do 2 tygodni. Niewielki obrzęk kostki czy stopy jest normalny w czasie noszenia opatrunku uciskowego, mija po jego zdjęciu. Niewielka bolesność także jest zjawiskiem przejściowym.

 

Schemat terapii

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych przez lekarza i trwa na ogół 15-30 minut. Wykonuje się go w pozycji leżącej. Choć układ żylny wcześniej oceniamy w pozycji stojącej. Stosuje się różne stężenia polidokanolu zależnie od wielkości naczynia i oczekiwanego rezultatu. W czasie jednej sesji podaje się zwykle 3 ampułki preparatu. Obszar wykonywania zabiegu obejmuje zwykle jedna kończynę, zależnie od rozległości zmian udo lub podudzie.

Zabiegi skleroterapii w tej samej okolicy wykonujemy ponownie po minimum 3 tygodniach, na drugiej kończynie możliwe jest wykonanie zabiegu nawet następnego dnia. Liczba zabiegów jest bardzo indywidualna i zwykle obejmuje 3-5 sesji. Uzyskane wyłączenia naczyń są trwałe. Kobiety dbające o estetyczny wygląd nóg poddają się takim zabiegom co kilka lat (w miarę rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej), nie dopuszczając do tworzenia się dużych obszarów brzydko wyglądających poszerzeń żylnych. Następujące w kolejnych latach dostrzyknięcia są krótkie i zdecydowanie mniej kłopotliwe. Raz zamknięte żylaki na ogół nie otwierają się ponownie, jednak sklerotyzacja nie wpływa na indywidualną podatność na tworzenie się kolejnych.

 

Zachowanie po zabiegu skleroterapii

Bezpośrednio po zabiegu zaleca się chodzenie przez okres około 1-2 godzin. Bardzo korzystnie wpływa to na okres gojenia. Nie jest wskazane od razu wsiadanie do samochodu i dłuższa podróż. Noszenie rajstop i pończoch uciskowych o odpowiednim stopniu ucisku zaleca się noszenie na stałe w ciągu dnia, a przynajmniej przez pierwszy miesiąc. Możliwe jest wykonanie zabiegu bez założenia rajstopy, czy opatrunku uciskowego, co zwłaszcza ma miejsce w okresie letnim. Kompresjoterapia (terapia uciskiem) zwiększa znacznie skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia. Dlatego warto przyjść na zabieg z własnymi pończochami lub nabyć je niezwłocznie po zabiegu. Korzystne jest stosowanie wyrobów dobrej jakości np. firmy Sigvaris lub Thuasne. Wyższa cena rekompensowana jest dłuższym czasem używania wyrobu. Pończochy o pierwszym stopniu ucisku mają znaczenie tylko profilaktyczne. W leczeniu stosujemy wyroby głównie o 2 stopniu ucisku.

Bezpośrednio po zabiegu skleroterapii żylaków wskazane jest założenie rajstop lub pończoch uciskowych albo opatrunku uciskowego. Kompresjoterapia zwiększa skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia.

 

Skleroterapia i przeciwwskazania oraz działania niepożądane

Przy prawidłowo wykonanym zabiegu powikłania są rzadkie, ale nie można ich wykluczyć całkowicie. Najczęstsze powikłania to:

  • zaczerwienienia i siniaki
  • obrzęk

Rzadkie powikłania po skleroterapii piankowej to:

  • reakcje alergiczne na podany środek
  • przebarwienia
  • zapalenia żył

Wskazania

  • teleangiektazje, wenulektazje i poszerzone żyły siatkowate
  • żylaki kończyn dolnych
  • owrzodzenie żylne podudzi
 


Cennik

SKLEROTERAPIA, OBLITERACJA, OSTRZYKIWANIE

Konultacja chirurga naczyniowego
+ badanie USG doppler układu żylnego kończyn dolnych
300 zł
Skleroterapia 1 ampułka 500 zł